wróżby andrzejkowe

Wróżby andrzejkowe

Kiedy są andrzejki?

Wróżby andrzejkowe odbywają się co roku w nocy z 29 na 30 listopada, przypada to na koniec lub początek roku liturgicznego. Święto to jest doskonałą okazją na zorganizowanie ostatnich zabaw przed adwentem.

Ciekawym faktem jest, że 30 listopada (dzień świętego Andrzeja) w Szkocji obchodzony jest jako święto narodowe.

Wróżby andrzejkowe – tradycja

W przeszłości wróżby andrzejkowe były przeznaczone dla niezamężnych dziewcząt. Kiedyś obchodzono je bardziej na poważnie, zwracając uwagę na tradycję. Wróżby odprawiano indywidualnie, ale z czasem przybrały one formę zbiorową niezależnie na płeć.

Przykładami wróżb andrzejkowych odprawianych indywidualnie są, np.

– dziewczyna pościła i modliła się cały dzień do Św. Andrzeja po to, aby w nocy mógł ukazac się jej we śnie przyszły kochanek.

– dziewczyny wysiewały w garnkach lub na polu ziarna lnu i konopi, które przykrywały męskimi spodniami, po to, aby sprowadzić do domu kandydata na męża.

Również te zbiorowe, np.

– Losowały rzeczy o znaczeniu symbolicznym, np. obrączka – bliski ślub, różaniec – stan zakonny, listek – staropanieństwo,

– Wylewały wosk na zimną wodę (zazwyczaj przez ucho od klucza), następnie czytały wróżbę z zastygniętej masy,

– Pisały imiona dziewczyn i chłopców na dwóch kartkach, potem przekłuwały te kartki, trafiając na imię przyszłego wybranka.

A jakie Wy pamiętacie wróżby ze swojego dzieciństwa? Czy jako dorosłe osoby nadal wróżycie sobie w ten sposób? Nie ważne czy traktujecie je poważnie, czy tylko jako świetna zabawę, warto nadal kultywować tą tradycję.

Katarzynki

Męskim odpowiednikiem andrzejek są katarzynki, współcześnie rzadko obchodzone, ale świętowano je w nocy z 24 na 25 listopada. Katarzynki, podobno jak andrzejki organizowane były w celu znalezienia partnera. Katarzynki najczęściej obchodzono w średniowieczu.

W noc świętej Katarzyny kawalerowie wkładali pod poduszki damskie przedmioty, które miały sprowadzić proroczy sen o przyszłej ukochanej – „W noc świętej Katarzyny pod poduszką są dziewczyny”.

Również odmawiano wierszyk ku pomyślności wróżb:

Hej! Kasiu, Katarzynko

Gdzie szukać cię dziewczynko

Wróżby o ciebie zapytam

Czekaj – wkrótce zawitam

Bawmy się więc w Katarzyny

Szukajcie chłopaki dziewczyny

Zapytać więc trzeba wróżby

A nuż potrzebne już drużby”

Andrzejki współcześnie

Nie da się ukryć, że współcześnie andrzejki nie są już tak celebrowane jak kiedyś. Najczęściej możemy się spotkać z zabawami andrzejkowymi wśród dzieci, ale zdarzają się również wśród dorosłych. Niestety są one traktowane jako zwykłe przyjęcie, zabawa – nie jak święto z tradycją.

Zapraszam także do zajrzenia na mój kanał You Tube i zobacz inne filmiki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *