toksyczny partner

Toksyczny partner

Prawdziwy i kochający się związek opiera się na wzajemnej miłości, szacunku, partnerstwie i zaufaniu. Odpowiednie cechy można wyliczać bez liku. Miłość “zdrowa” wskazuje, iż to obydwie strony dbają o relację, zarówno partner jak i partnerka  coś daje od siebie, ale i ma prawo brać. Działa to w obie strony. Jest to definicja dobrego związku. Co jeśli w pewnym momencie przez myśl przechodzi, że nasz partner jest toksyczny? Cóż to w ogóle oznacza?

Kim jest toksyczny partner?

Nie można szufladkować wszystkich tak samo, każdy przypadek będzie z pewnością różny, jednak w dużej mierze toksyczny partner, który jedynie bierze od drugiej osoby, nie daje nic w zamian.  Poniekąd próbuje nawet drugiej osobie wmówić, że to ona jest winna, przerzuca na nią całkowicie odpowiedzialność.  Drugą stroną medalu może się okazać całkowita odwrotność przytoczonej sytuacji. Toksyczny partner może zbytnio osaczać drugą osobę, a nawet ją przytłaczać.Podsumowując definicję toksycznego partnera, jest to osoba, która nie jest równa, nie szanuje potrzeb partnera, nie jest w stanie odwdzięczyć mu się tym samym, potrafi jedynie brać.

Objawy, jak rozpoznać toksycznego partnera, cechy

Aby zrozumieć, że nasz partner jest toksyczny warto zwrócić uwagę na pewnego rodzaju objawy w jego zachowaniu, są to:

  • kłamstwa, zdrady
  • różnego rodzaju szantaże, także emocjonalne
  • wykorzystywanie na każdym polu od finansowego po nawet sexualne wbrew woli partnera
  • przemoc fizyczna oraz psychiczna
  • osaczanie
  • brak szacunku do partnera
  • poniżanie i lekceważenie
  • nadmiera kontrola partnera
  • agresja, niekontrolowane napady złości

Nie oszukuj się

Rozpoznanie toksycznego partnera wcale nie będzie takie trudne, jednakże wymagać będzie postawienia sobie sprawy jasno. Oszukiwanie się nie ma dłużej sensu. Nikt, absolutnie nikt nie może w żaden sposób nas poniżać, wzbudzać w nas poczucie winy. Toksyczny partner może objawiać się na wiele sposobów. Od niekontrolowanej agresji, po kłamstwa, zdrady, a nawet po szantażowanie myślami samobójczymi. Bedzie to pewnego rodzaju wpędzanie w poczucie winy drugiej strony.  Także uzależnienie od drugiej osoby może okazać się toksycznym związkiem.

Jak się z tego wyplątać, terapie alternatywne

Można by rzec, że związki toksyczne są  z góry skazane na porażkę, ale czy na pewno? Jeśli między dwojgiem ludzi jest miłość to warto zawalczyć o tą relację. Toksyczność w związku nie powinna mieć miejsca, ważne, aby zdać sobie z niej sprawę, to już połowa sukcesu.  A co jeśli partner bardzo dobrze zdaje sobie z tego sprawę, że jest toksyczny i wcale nie zamierza się dla Ciebie zmieniać? Prawda choć bolesna, jednakże w tym wypadku powinno się zerwać wszelkie kontakty. Osoba, która wie, że robi źle, ale nie zamierza tego zmieniać nie powinna tworzyć żadnego związku. Aby naprawić związek potrzebna jest szczera rozmowa, określenie jasno swoich celów, ale także i błędów jakie są popełniane. Nie można się stale obwiniać, należy stawić czoła problemom i starać się je rozwiązać. W momencie kiedy już sami sobie nie radzimy, jednakże wciąż istnieje cień szansy warto zwrócić się do psychologa na terapię dla par. Psycholog spojrzy na związek z zupełnie innej perspektywy, kolokwialnie rzecz ujmując spojrzy na nia na trzeźwo, bez waszych emocji. A co jeśli związek jest skazany na porażkę, ale mamy problem, aby się od niego uwolnić? 

Poszukaj pomocy

Bardzo ważne jest wsparcie bliskich osób oraz tutaj także przestanie się obwiniać o niepowodzenia. Trzeba jasno ustalić swoje cele i zrozumieć, że także nam należy się szczęście i poszanowanie, nikt nie zasługuje na złe traktowanie. W tym wypadku pomoc psychologa również będzie nieodzowna, terepia indywidualna pomoże nam się podnieść.

Oczyszczenia energetycze, odcinanie negatywnych więzów i sznurów

W każdym związku powstają więzi energetyczne. Dzieje się tak w momencie kiedy łączymy się emocjonalnie z drugą osobą. W przypadku toksycznego partnera odcinanie negatywnych więzów i sznurów jest kluczowe.  Jedynie oczyszczenie energetyczne pozwoli na spokój ducha, odcięcie się od toksycznego partnera w zupełności, zerwanie z nim więzów i sznurów jakie łączyły was w przeszłości.  Warto zgłębić ten temat bliżej i żyć w spokoju ducha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *