efekt deja vu

Efekt deja vu

Co to jest efekt deja vu?

Efekt deja vu w tłumaczeniu to – „ już widziane”. Mówiąc najogólniej to przeświadczenie, że w tu już byłeś, że daną sytuacje już przechodziłeś. To może być krótkie wspomnienie konkretnego miejsca, okoliczności czy rzeczy, którą widzisz. Umysł w tym momencie podrzuca nam konkretne wspomnienie poparte silnym uczuciem. To także może być znajomy głos, zapach czy muzyka, którą jesteś pewien, że słyszałeś w konkretnej sytuacji.

Co mówi nauka na ten temat

Naukowcy są podzieleni w swych teoriach co do przyczyny powstawania tego efektu. Niektórzy sądzą, że jest to spowodowane konkretnym schorzeniem takim jak padaczka, problemami migrenowymi czy po prostu stanem przemęczenia. Twierdzą, że prawie 60% osób doświadcza tego zjawiska jednak nie ma konkretnych, popartych dowodami, wyjaśnień dotyczących przyczyn.

Deja vu a reinkarnacja

Teoria, że deja vu to wspomnienia z poprzednich wcieleń także ma wielu zwolenników. Oczywiście najpierw trzeba założyć, że reinkarnacja istnieje. Reinkarnacja czyli droga Duszy poprzez kolejne wcielenia. Założenie, że już wiele razy się rodziłeś i stąd właśnie wspomnienia konkretnych sytuacji czy miejsc.

Jeśli w którymś wcieleniu mocno przywiązałeś się do konkretnego miejsca to po wielu nawet wcieleniach będąc tutaj odczuwasz nagłe przeświadczenie, że właśnie tu byłeś. Jest to chwilowy stan, który może także być poparty konkretnym obrazem we wspomnieniach.

Ta teoria jest mi najbardziej bliska, gdyż pracuję z karmą, z poprzednimi wcieleniami. W swojej pracy wracałam do poprzednich wcieleń i wiem, jak silne są to wspomnienia zapisane nawet w pamięci komórkowej naszego ciała.

Czy wierzyć swoim wspomnieniom deja vu?

Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku, konkretnej osoby. Czasem takie silne wspomnienie to po prostu projekcja naszego umysłu podświadomego. Jednak bardzo często właśnie jest to wspomnienie z naszej karmy. Co nam to może dać? To informacja dla nas, że to właśnie miejsce jest dla nas ważne, że dana sytuacja, którą odczuwamy jest tak mocno zapisana w nas, że dobrze by było nad tym się zastanowić, zatrzymać. To może także dać nam informację, ze czym tak podświadomie tęsknimy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *