Ustawienia hellingerowskie Lublin

ustawienia hellingerowskie lublin

Ustawienia hellingerowskie, znane również jako ustawienia systemowe, ustawienia duchowe czy ustawienia rodzinne, to metoda terapeutyczna opracowana przez niemieckiego terapeutę i filozofa Berta Hellingera. Założeniem jej jest, że źródłem problemów jest nieporządek w systemie rodzinnym i aby doszło do uzdrowienia należy ten porządek przywrócić, ustawić. Metoda ta jest wykorzystywana do transformacji istotnych tematów osobistych oraz systemowych, pozwalając rozpoznać źródło problemu na głębokim poziomie, zrozumieć dynamikę danej sprawy i zrobić krok w kierunku najkorzystniejszej zmiany

Podstawowe założenia

Podstawowym założeniem ustawień hellingerowskich jest systemowe spojrzenie na dany temat ( problem ), w aspekcie współzależności oraz wzajemnego rezonansu pomiędzy członkami danego systemu, czy to rodziny, grupy osób, firmy czy organizacji. Proces ustawienia ma na celu przywrócenie harmonii.

Dla kogo ten rodzaj terapii

 • Osoby, które zmagają sie z problemami w relacjach czy to koleżeńskich, zawodowych czy osobistych. Powtarzany taki sam lub podobny schemat prowadzący do rozstania. Wchodzenie w toksyczne relacje, bycie wykorzystywanym w relacjach.
 • problemy natury zawodowo – finansowej. Trudno jest Ci utrzymać pracę, jesteś pomijany w awansie, jesteś poddawany mobbingowi. Pieniądze się Ciebie nie trzymają. Pracujesz, dajesz z siebie wiele a nie ma to przełożenia na zarobki. Ciągłe niespodziewane wydatki, nagłe straty. Prowadzisz firmę i miewasz problemy z pracownikami. Mimo wysiłku firma sie nie rozwija.
 • masz trudno do zdiagnozowania dolegliwości lub towarzyszy Ci jakaś choroba. Towarzyszy Ci depresja, czujesz smutek, rezygnacje lub irracjonalne lęki. Widzisz w sobie blokady, ktore utrudniają Ci zycie.
 • każdy problem, który dla Ciebie jest istotny.

Jak wygląda praca z ustawieniami duchowymi

Warsztat ustawień hellingerowskich często przybiera formę psychodramy, gdzie uczestnicy odgrywają role członków rodziny osoby opisującej swój problem, co pozwala na głębsze zrozumienie i przetworzenie emocji oraz relacji. To tak najogólniej można to opisać. Nie jest to jednak taka teatralna scenka. Każdy reprezentant wchodzi w pole energetyczne i poprzez siebie przepuszcza emocje osoby czy sytuacji, którą reprezentuje.

Osoba zgłaszająca się na warsztaty ze swoim problemem obserwuje daną “scenkę” i widzi zboku co się zadziało w jej systemie rodzinnym, skąd problem i widzi rozwiązanie. Podczas takiego ustawienia jest wiele emocji i reprezentantów i osoby ustawianej. I właśnie poprzez te uwalniane emocje dochodzi do uzdrowienia.

W warsztatach można brać udział

– jako obserwator. Czyli po prostu przyglądać się cudzym ustawieniu cudzej pracy. Należy wiedzieć, że cudze ustawienie może bardzo mocno zarezonować z osobą tylko obserwującą i ona sama w taki sposób może przepracować swój problem;

– jako obserwator i reprezentant. W trakcie pracy ustawienioewej osoba obserwująca może zgłaszać się do ustawienia i być reprezentantem osoby z ustawienia. Daje to możliwość poczucia pola. Zrozumienia i odczucia na czym polegają ustawienia. I co ważne, bycie reprezentantem także daje możliwość przepracowania swoich własnych blokad.

praca własna. Osoba zgłaszająca się do własnego ustawienia powinna mieć sprecyzowany problem, który chce rozwiązać.

Sesje indywidualne

Warsztaty ustawień hellingerowskich to praca w grupie. Jest możliwość sesji indywidualnych. Jednak ta forma zalecana jest dla osób, które choć raz wzięły udział w ustawieniach grupowych i były w roli reprezentanta. Brak takiego doświadczenia może spowodować, że taka sesja indywidualna nie przyniesie żadnego rezultatu, gdyż klient nie będzie potrafił wejść w energię osób pokazujących się w ustawieniu.

Na sesji indywidualnej pracuje się na figurkach, kamieniach czy kartach i to one właśnie reprezentują osoby z ustawienia.

Ciche ustawienia duchowe

To inny sposób podejścia do ustawień hellingerowskich. Tradycyjne sesje opierały się na konkretnych informacjach dotyczących rodziny. W cichych ustawieniach to nie jest konieczne, gdyż ufa się energii pola i to ono prowadzi. Tak pracował Hellinger pod koniec swojego życia. Takiej metody ja się nauczyłam i tak pracuję.

Od wielu lat pracuję i pomagam ludziom na wiele sposobów. Więcej informacji o mnie na stronie głównej.

Zanim zakupisz udział w warsztatach zapoznaj się z warunkami uczestnictwa

 • Zanim zdecydujesz się na udział w warsztatach ze swoim ustawieniem, ze swoją pracą, zaleca się aby najpierw wziąć udział w warsztatach w charakterze obserwatora a najlepiej jako reprezentant. Wtedy masz możliwość zobaczenia i odczucia na sobie jak działa pole, jak wygląda taka terapia.
 • Ustawienie własne robi się w konkretnym celu, także należy sprecyzować problem, który chce się ustawić, rozwiązać.
 • Każda praca, każde ustawienie jest inne, dlatego też i długość takiej pracy jest inna, jednak nie wpływa to na koszt. Jest jednakowy dla każdego.
 • Obowiązuje punktualność oraz uczestnictwo w całym warsztacie.
 • Osoby ze stwierdzoną schizofrenią lub innymi poważnymi chorobami psychicznymi nie powinny decydować się na ten rodzaj terapii
 • Nie jest zalecane dla bardzo młodych osób, nawet już pełnoletnich. Podczas ustawienia pojawiają się bardzo silne emocje i należy zastanowić się, czy jest się na to gotowym. Można zgłosić się jako rodzic i ustawić problem dziecka.
 • Po zakupieniu uczestnictwa jeśli z przyczyn niezależnych od Ciebie będziesz chciał zrezygnować, to do trzech dni przed terminem warsztatów, całość wpłaty zostanie zwrócona. Po tym terminie nie jest możliwy zwrot. Z uwagi, iż liczba miejsc jest ograniczona i rezerwując termin zajmujesz miejsce, także zanim dokonasz zakupu sprawdź czy ten termin jest dla ciebie odpowiedni.
 • Istnieje możliwość, że siadając do swojego ustawienia okaże się, że temat jest dla ciebie zbyt trudny, nie jesteś otwarty na pracę lub wystąpią inne przyczyny, że terapeuta nie zdecyduje się na twoją pracę, to wpłata nie zostanie zwrócona. Takie sytuacje są bardzo rzadkie i taką decyzje terapeuta podejmuje z uwagi na twoje dobro.
 • Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania warsztatów z przyczyn niezależnych od niego i wtedy całość wpłaty zostanie zwrócona.