feng shui w twoim domu

Feng shui w domu

Feng shui w domu. W dzisiejszych czasach, podczas urządzania mieszkania, kierujemy się głównie swoim własnym poczuciem estetyki. Czy to jedyne właściwe rozwiązanie? Starożytni Chińczycy opracowali szereg zasad wykańczania domowych wnętrz, które są znane pod nazwą feng shui. Dlaczego warto zainteresować się tą teorią i jakie są podstawowe założenia tej sztuki urządzania wnętrz?

Co to jest feng shui?

Pod określeniem feng shui kryje się złożony system praktyk, wywodzący się jeszcze z czasów przed naszą erą. Chińczycy z dynastii Han opracowali zasady, które mają za zadanie poprawić samopoczucie w przestrzeni, zarówno domowej, jak i tej, w której się pracuje. Chińskie założenia opierają się na przepływie energii Qi. Celem feng shui jest sprawienie, aby energia w domu przepływała z umiarkowaną prędkością. Zbyt szybki oraz za wolny przepływ Qi jest uważany za niepomyślny.

Jakie są podstawowe zasady chińskiego systemu urządzania wnętrz?

Feng shui ma za zadanie wprowadzić równowagę do wnętrza, dzięki czemu życie domowników powinno być szczęśliwsze i bardziej satysfakcjonujące. Osiągnięcie tego jest możliwe, poprzez stosowanie podstawowych reguł.

Model Yin i Yang

Yin i Yang to ideologia, która ma zastosowanie nie tyko przy urządzaniu pomieszczeń, ale stanowi również element filozofii wschodnich sztuk walki, a nawet ma zastosowanie w medycynie i nauce. Teoria ta opiera się na dualności świata i zakłada, że prawdziwą harmonię można osiągnąć jedynie, kiedy dwie przeciwstawne energie będą ze sobą powiązane. Energia Yin jest utożsamiana z żeńską częścią świata, cechuje ją spokój, miękkość i pasywność. Natomiast przeciwna do niej Yang jest wyrazem męskiego pierwiastka, który jest silny, odważny, a nawet agresywny.

Siatka Bagua

Praktycznym elementem, dzięki któremu można bezproblemowo urządzić wnętrze zgodnie z dobrą praktyką feng shui jest mapa Bagua. Występuje w formie ośmioelementowego oktagonu, albo kwadratu podzielonego na dziewięć części. Po nałożeniu jej na plan mieszkania, można łatwo przeanalizować energię w domu i usprawnić jej przepływ.

Urządzanie wnętrz według feng shui – od czego zacząć?

Wyróżnia się kilka założeń filozofii feng shui, które są uniwersalne i sprawdzą się w każdym wnętrzu. Zalicza się do nich:

  • Utrzymywanie wnętrza w czystości i porządku
  • Wzbogacanie wnętrz o żywe rośliny
  • Nie pozostawianie zepsutych elementów mebli i innych przedmiotów
  • Unikanie zbędnych bibelotów

Jednak każde pomieszczenie wymaga indywidualnego podejścia i zastosowania do niego specjalnych reguł.

Sypialnia

Feng shui  w sypialni zakazuje ustawiania łóżka w jednej linii z drzwiami, gdyż w ten sposób podczas snu jest się narażonym na kontakt z każdą energią wpływającą przez drzwi. Warto również zakryć lub całkowicie usunąć z sypialni urządzenia elektroniczne czy sprzęt do ćwiczeń, ponieważ symbolizują aktywność i przebudzenie.

Pokój dzienny

Salon według feng shui powinien być utrzymany w jasnych barwach, pozostać niezagracony niepotrzebnymi dekoracjami i posiadać dobry dostęp do światła. Kanapę lub sofę najlepiej jest ustawić pod ścianą. Dobra energia w domu gromadzi się również poprzez rośliny doniczkowe, które można ulokować, np. w kącie pomieszczenia.

Kuchnia

Podobnie do salonu, kuchnia powinna pozostać jasna i dobrze oświetlona. Istotne jest prawidłowe ustawienie sprzętów AGD, te symbolizujące żywioł ognia, np. piec, należy ustawić z dala od sprzętów związanych z żywiołem wody, np. lodówką. Trzeba pamiętać o ukryciu ostrych przedmiotów, np. noży, w szufladzie lub specjalnym pojemniku. Praktyka feng shui przetrwała setki lat i wciąż jest tak samo aktualna jak w czasach starożytnych. Warto rozważyć zastosowanie jej reguł podczas urządzania mieszkania i postarać się, aby energia w domu sprzyjała szczęściu mieszkającej w nim rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *